Дечији сукоби и свађе

ДЕЧЈИ СУKОБИ И СВАЂЕ

Родитељи су понекад у прилици да расправљају о дечјим неспоразумима и сукобима. Такве ситуације знају да измакну контроли, што узрокује конфликте и међу одраслима, што свакако може да наруши спокојство родитеља. У тим сукобима, понекад дође до употребе ружних речи, излива гнева и уношења немира у породични круг. Дешава се да родитељи, када је у питању њихово дете, поводе се за својим осећањима, па грешке свог детета не виде, док грешке туђег детета преувеличавају. Тада се губи осећај за праву меру и правилно расуђивање, па свом детету неприкосновено повлађују и када није у праву. То код детета ствара тренутни осећај надмоћи, али и осећање нетрпељивости, што при одрастању формира необјективан став према другим људима. Веома је важно, да родитељи објективно анализирају поступке своје деце. Дечјим тужакањима не треба увек придавати посебну важност, јер, најчешће то су пролазни конфликти, које деца веома брзо заборављају, а дечја пријатељства се настављају. Делотворни су разговори са децом и анализирање насталих ситуација и са гледишта: „Размисли мало и о својим поступцима, да ли је увек неко други кривац за све што се дешава!“
Текст преузет са fb странице коју уређује педагог наше школе Светлана Јовановић